تحلیل تطبیقی تأثیر تفرجگاههای شهری در توسعه گردشگری شهری(مطالعه موردی بام سبز لاهیجان با بام سبز ماسال)

قسمتی از متن پایان نامه :

در سال 1353 سازمان جلب سیاحان و وزارت اطلاعات و جهانگردی تشکیل می گردد. در سال 1354 طبق اساسنامه وزارت مذکور، شورای عالی جهانگردی با حضور چند وزیر و روسای بعضی از سازمانها و چند صاحبنظر در مسایل جهانگردی شکل می گیرد. این تشکیلات تا انقلاب اسلامی به کار خود ادامه داد و پس از انقلاب در تاریخ 21/1/1358 مصوبه ای در شورای انقلاب اسلامی تصویب گردید که طی آن شرکت سهامی گشت ها، شرکت تاسیسات جهانگردی و مرکز خانه های ایران و سازمان مراکز جهانگردی برای ورزشهای زمستانی در هم ادغام و سازمانی به نام ” سازمان مراکز ایرانگردی و جهانگردی”  وابسته به وزارت اطلاعات و جهانگردی پدید می آید. در تاریخ7/3/1358 وزارت اطلاعات و جهانگردی به وزارت ارشاد ملی تغییر نام داد و بعدها در سال 1359 وزارت ارشاد اسلامی نامیده گردید. در این زمان معاونت امور سیاحتی و زیارتی وزارت یاد شده متولی بخش گردشگری در کشور می گردد. در سال 1370 قانون توسعه صنعت ایرانگردی و جهانگردی مشتمل بر 12 ماده و 3 تبصره به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از ان ادارات کل نظارت بر خدمات سیاحتی و زیارتی، مرکز مطالعات و تحقیقات ایرانگردی و جهانگردی دفتر برنامه ریزی مرکز فرهنگی ایرانیان خارج از کشور زیر نظر معاونت امور سیاحتی و زیارتی فعالیتهایی را شروع کردند.

در حال حاضر سازمان ایرانگردی و جهانگردی در وزارت ارشاد استقرار داشته، کلیه امور و وظایف مربوط به معاونت سیاحتی و زیارتی را بر عهده دارد. این سازمان ادارات و مراکزی را در استانها ایجاد کرده و درصدد تمرکز بخشیدن به فعالیتهای مربوط به صنعت گردشگری می باشد. (روزنامه ایران، 1385، ص16)

بطور کلی بعد از انقلاب اسلامی صنعت گردشگری در کشور با رکود مواجه گشت و به دلیل دگرگونی‎هایی که در ساختارهای فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و عقیدتی کشور به وجودآمد برای مدت حداقل یک دهه صنعت گردشگری به غفلت و فراموشی سپرده گردید و این غفلت ضربات سنگینی برپیکره و ارکان این بخش خدماتی کشور وارد نمود که هنوز اثرات و نتایج آن از بین نرفته و با وجود این که اغلب مسئولان درصدد رونق بخش گردشگری کشور هستند اما هنوز موفقیتی حاصل نشده می باشد.

براساس گزارشهای سازمان جهانی جهانگردی، ایران با در اختیار داشتن 1200 اثر مهم تاریخی، فرهنگی و جاذبه های طبیعی بی شمار در سال 2004 میلادی فقط 690 هزار گردشگر بین المللی را جذب نموده می باشد. درآمد ایران از این صنعت تنها 700میلیون دلار بوده و رتبه 42 را کسب نموده می باشد. (ذوالفقاری، 1384، ص 104)

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

 

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

مطالعه تفاوتهای کارکردی بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری

مقایسه عملکرد بام سبز لاهیجان و ماسال در توسعه گردشگری ناحیه مورد مطالعه

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه