تحلیل مولفه های تاثیر گذار بر توسعه ژئوکالچر اسلامی دانش آموزان ناحیه 2 رشت

قسمتی از متن پایان نامه :

جغرافیای طبیعی شهر رشت

جایگاه جغرافیایی

شهر رشت از شهرهای استان گیلان در شمال ایران بوده ومرکزاین استان می باشد. این شهر در 325 کیلومتری شمال غربی تهران واقع شده می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

شهر رشت بزرگترین و پرجمعیت ترین شهرگیلان و کانون اداری و سیاسی آن به شمار می رود که از شمال به دریای خزر و بندرانزلی و از جنوب به شهرستان رودبار از شرق به شهرستانهای سیاهکل و آستانه اشرفیه و از غرب به شهرستان های فومن و صومعه سرا و شفت منتهی می گردد. (کشوردوست 1385- ص 92)

شهرستان رشت به جهت جایگاه جغرافیایی (واقع شدن در جلگه مرکزی و وسعت زیاد آن، حاصلخیزی خاک و اراضی، مهمترین منطقه تولید و کشت برنج می باشد و جایگاه ارتباطی (.اقع شدن بر سر راه تهران- قزوین، انزلی، آستارا از یک سو و مسیر جاده اصلی گیلان به مازندران و شرق گیلان از سوی دیگر) و جایگاه سیاسی و اداری واقع شدن شهر رشت بعنوان مرکز استان گیلان در این قسمت) و رونق اقتصادی و گسترش شهرهای صنعتی و ایجاد کارخانه های صنعتی و به تبع آن افزایش فعالیتهای زراعی- تجاری دارای اهمیت می باشد در این شهرستان پس مطالعه و مطالعه فرهنگی و اجتماعی آن از دیدگاه مردم شناسی بسیار ضروری می باشد. 32% کل جمعیت استان به این شهرستان تعلق دارند مردم آن آریایی نژاد و به زبان فارسی و گویش گیلکی سخن می گویند.

در این شهر عده ای ارامنه و یهودی هم اقامت دارند. در گذشته عده ای یونانی نیز به سیر رونق تجارت نخ نوغان و نوغانداران به گیلان کشانده شده بودند که اکنون کسی از آنها باقی نمانده ارامنه- کلیسائی در رشت دارند و در گذشته بیشتر صاحب مدرسه سالن تئاتر بودند.

ساکنان شهرهای این شهرستان اکثراً به مشاغل خدماتی، تجاری و صنعتی مشغول هستند. و شالیکاری

نیز از عمده فعالیتهای روستائیان این خطه هستند. در بخش کشاورزی، این ناحیه از مستعدترین مناطق استان و کل کشور به شمار می رود.

سوالات یا اهداف این پایان نامه :

 

1-  آیا نیروی انسانی متخصص در اموزش و پرورش می تواند در توسعه زئوکالچر اسلامی دانش اموزان ناحیه 2 رشت موثر باشد؟

2- آیا همکاری نهادهای تاثیر گذار فرهنگی،،سیاسی و اقتصادی با آموزش و پرورش می تواند بر توسعه ژئوکالچر اسلامی دانش آموزان موثر باشد؟

 دانلود متن کامل پایان نامه جغرافیا در لینک پایین صفحه

دسته بندی : پایان نامه ارشد